Warto wiedzieć

Masz pytania? - nie znalazłeś odpowiedzi...
Zapytaj

Jeśli budujesz dom jednorodzinny lub niewielki obiekt użytkowy, poświęć czas na to, by wybrać odpowiednie rozwiązanie oraz doświadczoną firmę do instalacji pompy ciepła.

Pompa ciepła powietrze-woda to:


Ogrzewanie – w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i/lub grzejnikami ściennymi

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe

Zastosowanie ogrzewania podłogowego jest optymalnym rozwiązaniem przy pompie ciepła, ponieważ temperatura wody krążącej w układzie dla celów grzewczych wynosi jedynie ok. 35ºC. Dzięki zapotrzebowaniu na wodę o niższej temperaturze niż wymagana jest przy grzejnikach, ogrzewanie podłogowe gwarantuje wyższą sprawność pompy ciepła. Warto zdecydować się na instalację ogrzewania podłogowego w całym domu, również dlatego, że zapewnia ono właściwy rozkład temperatur, który gwarantuje najlepszy rozkład temperatury dla człowieka. Ponadto jest to rozwiązanie higieniczne – przy podłogówce nie unosi się kurz, co jest szczególnie cenne dla alergików. I wreszcie koszt eksploatacji – jest niższy jeśli naszym jedynym systemem ogrzewania jest podłogówka. Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie tradycyjnych grzejników np. w sypialni, koszt ogrzewania może być nieco wyższy.

Instalacja grzejnikowa

Instalacja grzejnikowa

Jeśli jednak z różnych względów oprócz podłogówki, założysz też instalację grzejnikową, również i tutaj współdziałanie z pompą ciepła przyniesie wymierne korzyści. Parametry pompy ciepła przewidują ogrzewanie wody do temperatury 55ºC, co spełnia wymogi większości dostępnych obecnie grzejników. Zwłaszcza, jeżeli zastosujesz nowoczesne grzejniki panelowe niskotemperaturowe. Ich zaletą jest szybkie osiągnięcie zadanej temperatury oraz niska cena.

 

zakres_temperatur_ogrzewania

 

 


Ciepła woda – zgromadzona w zbiorniku, pokrywa bieżące zapotrzebowania Twojej rodziny

Kran z wodą

Koszt wytworzenia ciepłej wody jest niewielki w porównaniu do kosztów ogrzewania. Najważniejsze, aby woda miała odpowiednią temperaturę oraz, by było jej pod dostatkiem dla wszystkich użytkowników. W kuchni, w łazience, pod prysznicem i w wannie – zużycie ciepłej wody w przeciętnym gospodarstwie szacowane jest na ok. 50-100 l na osobę. Woda gromadzona jest w odpowiedniej wielkości zbiorniku, który jest komponentem instalacji pompy ciepła (producenci oferują przynajmniej trzy pojemności do wyboru). Temperatura wody wynosi od 40ºC do 75ºC. Zbiornik wody użytkowej wyposażony jest dodatkowo w grzałkę elektryczną, która w razie potrzeby załącza się automatycznie. Ciepłej wody wystarczy dla wszystkich domowników – bez potrzeby wyścigów do łazienki.


Chłodzenie – latem pompa ciepła będzie schładzać Twój dom

schładzanie domu  latem to dodatkowa korzyść wynikająca z pomp ciepła. Jeśli zdecydujesz się na taką wersję pompy, unikniesz dodatkowej instalacji klimatyzacyjnej, a więc i dodatkowych kosztów. Funkcję chłodzenia zapewnia niewielki i cichy klimakonwektor wentylatorowy tzw. fan coil, który zimą pełni również funkcję ogrzewania. Dzięki temu możesz cieszyć się komfortem przez cały rok.