Warto wiedzieć

Masz pytania? - nie znalazłeś odpowiedzi...
Zapytaj

Nie podamy tutaj gotowej recepty na dobór pompy ciepła. Chcemy natomiast przybliżyć rzeczy, na które warto zwrócić uwagę rozważając montaż pompy ciepła.

Jakie źródło dolne?

Źródło dolne to źródło ciepła, które pompa wykorzystuje i przetwarza na ciepło w naszym domu. Jest to podstawowe pytanie, jakie powinieneś sobie zadać, ponieważ decyduje ono o rodzaju pompy ciepła.

Źródłem dolnym może być grunt, woda lub powietrze. Przy dwóch pierwszych rozwiązaniach, instalacja wymaga kolektora gruntowego, który odbierać będzie ciepło z gruntu lub wody. Wiąże się to z bardziej złożonym montażem oraz wyższymi kosztami.

Jeśli źródłem dolnym jest powietrze, nie poniesiesz dodatkowych kosztów – montaż jest dużo prostszy, ponieważ poza jednostką zewnętrzną nie ma dodatkowych komponentów, które wymagałyby podziemnego montażu.

Dlatego też proponujemy wyłącznie pompy ciepła typu powietrze-woda.

Jakie źródło górne?

Źródło górne to rodzaj ogrzewania wewnątrz domu. Może to być ogrzewanie podłogowe, o którym szczegółowo pisaliśmy tutaj:  Budujesz dom? i Remontujesz dom?. Możesz również zdecydować się na połączenie podłogówki i grzejników ściennych. Warto również wiedzieć, że pompy ciepła mogą funkcjonować równolegle z tradycyjnym ogrzewaniem gazowym bądź olejowym, co ma znaczenie wtedy, gdy decydujesz się na pompę ciepła przy okazji remontu domu. Do rozważenia jest też opcja z klimakonwektorem, a więc możliwością chłodzenia domu latem.

Jaki COP?

Często przy informacjach na temat pomp ciepła możesz spotkać się z parametrem COP (Coefficient of Performance), który określa sprawność energetyczną. Jest to stosunek ciepła uzyskanego w górnym źródle do pracy włożonej przez źródło dolne tj. sprężarkę. Innymi słowy, COP określa stosunek energii uzyskanej z pompy ciepła do energii elektrycznej, która została użyta, by to ciepło wytworzyć. Im wyższy COP, tym lepiej. Przy tradycyjnych grzejnikach wynosi on ok. 1. Dostępne obecnie pompy ciepła posiadają COP ok 4-5. Współczynnik wydajności pompy uzależniony jest od temperatury zewnętrznej. Wybierając konkretny model warto zwrócić uwagę na to, dla jakich parametrów producent określił podaną wartość COP.

Jaki dom?

Dla określenia zapotrzebowania na moc cieplną domu znaczenie mają czynniki takie jak materiał, z którego jest wykonany budynek, izolacja, ilość oraz wielkość okien, rodzaj wentylacji, ewentualny kominek oraz ilość domowników. Fundamentalne znaczenie ma też rodzaj ogrzewania, na jakie się zdecydujesz. Warto też zawczasu zaplanować odpowiednio łazienkę lub niewielkie pomieszczenie gospodarcze, w którym zamieszczone zostaną wewnętrzne komponenty pompy ciepła.

Jaka moc?

W internecie i innych źródłach można znaleźć bardziej lub mniej skomplikowane wzory na wyliczenie zapotrzebowania na moc cieplną. Nie chcemy tu powielać kolejnych „gotowych” rozwiązań, ponieważ nawet najdłuższy wzór nie zastąpi konsultacji ze specjalistą, któremu pokażesz swój dom lub jego projekt.

Jeśli natomiast interesuje Cię chociażby przybliżona wartość mocy potrzebnej do ogrzania domu, można podeprzeć się następującymi założeniami – są one bardzo oględne i zdecydowanie nie należy sugerować się nimi przy wyborze pompy ciepła:

  • dla nowoczesnych domów energooszczędnych przyjmuje się zapotrzebowanie mocy 30W/ m²
  • dla nowoczesnych domów o dobrej izolacji przyjmuje się zapotrzebowanie mocy 50W/m².
  • dla domów starych, słabiej izolowanych wartość wynosi 70W/ m²

Wystarczy jedynie przemnożyć daną wartość przez powierzchnię domu, aby uzyskać bardzo orientacyjny wynik.

Jeśli pompa ciepła ma również służyć do ogrzewania wody, powinieneś doliczyć ok. 1kW do uzyskanej wartości mocy.