Jaka jest minimalna powierzchnia mieszkania, w którym można zainstalować pompę ciepła?

Nie ma minimalnej powierzchni ponieważ stosując nawet najmniejszą pompę ciepła, podczas zimy będzie miała ona swoją nominalną moc. W przypadku dużego przewymiarowania urządzenia w stosunku do kubatury budynku będzie ono pracowało na przy wyższym współczynniku COP (współczynnik wydajności grzewczej).

Czy trzeba mieć pozwolenie na taką instalację?

Ta instalacja nie wymaga żadnych pozwoleń.

Jak to wygląda w praktyce - czy w mieszkaniach najczęściej pompa ciepła pracuje z podłogówką czy grzejnikami niskotemperaturowymi?

Idealnym rozwiązaniem dla pompy ciepła Estia jest ogrzewanie podłogowe ponieważ zapewnia nam ono bardzo dużą powierzchnię wymiany ciepła, dzięki czemu różnica między temperaturą wody CO a temperaturą w pomieszczeniu jest bardzo mała.

Gdzie instaluje się jednostkę zewnętrzną i czy nie jest za głośna?

Idealnym położeniem jednostki zewnętrznej jest strona południowa, ale mamy świadomość, że nie zawsze jest ona dostępna, możemy zamontować ją w bardziej dostępnym miejscu. Praca urządzenia charakteryzuję się poziomem ciśnienia akustycznego 49-52 dB przy 100% obciążeniu urządzenia.

Co z modułem hydraulicznym - gdzie jest instalowany i czy zajmuje dużo miejsca?

Miejsca w których najczęściej montuje się moduł hydrauliczny to:

  • pralnia,
  • garaż,
  • pomieszczenie techniczne,
  • spiżarnia.

Sam moduł zajmuje nam bardzo mało miejsca, jego wymiary wynoszą: 925x525x355 (WxSxG)mm

Słów kilka o sterowaniu:

Sterownik z programatorem tygodniowym.
Kontroluje dystrybucję ciepłej wody pomiędzy 2 strefami a zbiornikiem ciepłej wody użytkowej. Wbudowany układ logiczny zbiera sygnały z czujników, reguluje temperaturę wody i optymalizuje zużycie prądu. Ponadto urządzenie posiada ochronę przeciwbakteryjną, która zapobiega rozwojowi bakterii w zbiorniku ciepłej wody użytkowej. Prosty w obsłudze przenośny sterownik zainstalowany jest na module hydraulicznym. Dzięki dużemu i dokładnemu wyświetlaczowi użytkownik ma możliwość
ustawienia wszystkich głównych parametrów oraz skonfigurowania programu tygodniowego. Dodatkowy sterownik, bezpośrednio powiązany z modułem hydraulicznym, może być umieszczony w części mieszkalnej. Nowy sterownik przewodowy HWS-AMS11E pozwala na natychmiastowy dostęp do ustawień zadanej temperatury powietrza w pomieszczeniu.

Czy w ogóle opłaca się instalować pompę ciepła w mieszkaniu?

Tak, jest to jedno z najbardziej ekonomicznych źródeł ciepła, przy zastosowaniu odpowiednich wymienników ciepła np. ogrzewanie podłogowe lub grzejniki niskotemperaturowe, można też połączyć te rozwiązania grzewcze. Ten typ wymienników jest konieczny ze względu na specyfikacje parametrów pracy. Urządzenie, które pracuje na dużo niższych temperaturach w porównaniu do tradycyjnych źródeł ciepła np. gazowego.

Jeśli ktoś planuje nowe mieszkanie budowane przez dewelopera, to w którym momencie powinien podjąć decyzję o zakupie pompy ciepła i zlecić instalację?

Taką decyzję najlepiej jest podjąć, gdy budowa jest w stanie surowym zamkniętym przed wykonaniem posadzek.