Warto wiedzieć

Masz pytania - nie znalazłeś odpowiedzi...
Zapytaj

Przygotowując się do instalacji pompy ciepła musimy pamiętać o wielu czynnikach - dobieramy odpowiedni system ogrzewania, sprawdzamy parametry poszczególnych komponentów. Jest wiele rzeczy, które powinniśmy sprawdzić, a jedną z nich jest kwestia twardości wody.

Twarda woda to problem, który uwidacznia się w zakamienionych czajnikach, wylewkach baterii i innych elementach, które mają stały bezpośredni kontakt z wodą. Kamień pojawia się też w miejscach, których nie widać gołym okiem, a jednym z takich miejsc są m.in. zawory czy pompy. O ile czajnik czy garnek można łatwo i systematycznie odkamieniać, tak z pompą ciepła może być większy problem. Dlatego należy położyć szczególny nacisk na profilaktykę i zadbać o to, by kamień nie stanowił zagrożenia dla naszego urządzenia. A zagrożeniem tym może być zmniejszająca się średnica przepływu wody i w następstwie blokada ruchomych części pompy.

Sprawdź twardość wody

Możesz wykonać test samodzielnie kupując tester twardości wody np. kropelkowy tester twardości wody do wielokrotnego pomiaru. Zestawy takie dostępne są w internecie np. w tym sklepie.

Sprawdzenie twardości wody możesz także zlecić firmie wodociągowej obsługującej Twój region. W przypadku Poznania i okolic jest to Aquanet, który regularnie wykonuje testy wody. Wyniki ostatniego badania możesz pobrać tutaj.

Twarda woda czyli jaka?

Przedstawiamy ogólną skalę twardości wody:

  • 0 - 4dH - woda bardzo miękka
  • 5 - 8dH - woda miękka
  • 9 - 12dH - woda średnio twarda
  • 13 - 18dH - woda twarda
  • od 19dH wzwyż - woda bardzo twarda

Pomiary twardości wody w postaci mapki obejmującej całą Polskę udostępnia firma WAVIN:

Polska Mapa Twardości Wody

 

Wybierz specjalną pompę

Producenci pomp ciepła prześcigają się w pomysłach na ekologiczne i energooszczędne rozwiązania. Wybór jest ogromny. Jak natomiast wygląda sytuacja na rynku pomp do instalacji ciepłej wody użytkowej? Większość z nich przystosowana jest do pracy ze średnio twardą wodą, czyli taką o ok. 14 °dH. Na polskim rynku od niedawna dostępna jest pompa Wilo_Star_Z NOVA, która poradzi sobie z wodą nawet o 20°dH twardości. Skąd ta pewność? Wynika ona ze specjalnej konstrukcji pompy, czyli wirnika wykonanego ze stali nierdzewnej oraz podwójnego łożyskowania. Dzięki takiemu rozwiązaniu kamień nie przylega do powierzchni wirnika, możliwy jest także rozruch pompy przy twardej wodzie. Dodatkowym atutem jest zwiększona higiena oraz ochrona urządzenia przed korozją.

Warto dodać, że pompa jest energooszczędna, co przekłada się na zużycie prądu od 2 do 4,5 WAT. W stosunku do standardowych pomp cyrkulacyjnych jest o 80% oszczędniejsza.

Więcej informacji na temat pompy Wilo_Star_Z znajdziesz na stronie producenta.