Warto wiedzieć

Masz pytania? - nie znalazłeś odpowiedzi...
Zapytaj

Modernizujesz dom – chcesz zmienić system ogrzewania domu, posiadasz piec węglowy lub gazowy? Pompa ciepła jest dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza, że może ona współpracować z dotychczasowym źródłem ogrzewania. Dzięki pompie ciepła zyskujesz również ciepłą wodę oraz możliwość chłodzenia domu latem.

Najwięcej wątpliwości wywołuje kwestia ogrzewania – o ile w budowie nowego domu możemy wszystko zaplanować i wykonać właściwie od początku, tak przy remontach mogą wystąpić różne dylematy. Wbrew pozorom, nie czeka Cię rewolucja, jakiej zapewne się obawiasz.

Ogrzewanie podłogowe


Najlepszym rozwiązaniem byłoby ułożenie ogrzewania podłogowego i rezygnacja z grzejników ściennych. Wynika to z tego, że woda potrzebna do działania podłogówki powinna mieć temperaturę ok 35ºC, co pozwala na zachowanie wysokiej sprawności energetycznej pompy ciepła, a co za tym idzie, obniżenie kosztów eksploatacji. Jeżeli planujesz gruntowny remont domu, położenie ogrzewania podłogowego nie będzie szczególnym utrudnieniem w skali całości przedsięwzięcia, a będzie to inwestycja, która na pewno się zwróci.

Instalacja grzejnikowa

Pozostawienie dotychczasowej instalacji grzejnikowej nie wyklucza funkcjonowania pompy ciepła. Warunkiem powodzenia takiego rozwiązania jest wymiana grzejników na nowoczesne panelowe, które wymagają wody o temperaturze 55ºC. Jeśli za wszelką cenę będziesz chciał zachować tradycyjne grzejniki, a więc takie, które wymagają wody o temperaturze ok. 70ºC, najlepiej zrezygnować w ogóle z montażu pompy ciepła, a w zamian za to zdecydować się na piec gazowy.

zakres_temperatur_ogrzewania

Zbiornik buforowy

Niektórzy sugerują również, że w celu większej wydajności grzewczej należy zwiększyć powierzchnię grzejników ściennych. Większość inwestorów chce jednak tego uniknąć, gdyż wielkie grzejniki nie są zbyt estetyczne. Innym sposobem na zachowanie stabilizacji temperaturowej w domu będzie zastosowanie zbiornika buforowego, w którym gromadzić się będzie ciepła woda do celów grzewczych. Zapas ciepłej wody będzie wykorzystany wtedy, kiedy pompa ciepła nie będzie pracować. Dzięki temu można uniknąć częstego włączania się i wyłączania pompy ciepła.

Dwa sposoby ogrzewania

Bardzo bezpiecznym rozwiązaniem jest pozostawienie dotychczasowego źródła ogrzewania np. pieca gazowego bądź węglowego i stosowanie go jako wspomagania dla pompy ciepła. Mówimy tutaj o sytuacjach, kiedy temperatura zewnętrzna dochodzi do -20ºC. W takich warunkach sprawność pompy jest obniżona. Na szczęście takich dni w roku jest zaledwie kilka, więc nie ma potrzeby obawiać się o wysokie koszty podwójnego ogrzewania.