Warto wiedzieć

Masz pytania? - nie znalazłeś odpowiedzi...
Zapytaj

Znając już budowę pompy ciepła oraz jej zasadę działania, łatwiej będzie zrozumieć korzyści, jakie to rozwiązanie oferuje. Wraz ze wzrostem świadomości w temacie pomp ciepła, sceptycyzm wobec tego źródła ciepła maleje.

Liczne zalety stosowania pomp ciepła powietrze-woda można podsumować następująco:

  • koszt instalacji – przy pompie powietrze-woda nie potrzebujemy kolektora gruntowego, którego montaż podnosi koszty instalacji. Nie potrzebujemy też dodatkowego zbiornika, jaki stosuje się np. przy instalacji gazowej. Czas montażu jest znacznie krótszy niż w przypadku konwencjonalnych źródeł ciepła i dzięki temu tańszy. Ważne jest również to, że przy pompach ciepła powietrze-woda ewentualne czynności serwisowe są dużo mniej skomplikowane niż przy pompach z kolektorami gruntowymi.
  • oszczędność miejsca – komponenty pompy ciepła zajmują niewielką przestrzeń. Dzięki niewielkim gabarytom można je powiesić np. w łazience. Pompa powietrze-woda to również więcej miejsca na zewnątrz. Kompaktową jednostkę zewnętrzną można umieścić nawet na balkonie. Nie musimy wyodrębniać na działce osobnego miejsca, jak w przypadku zbiornika na gaz, a do tego ponosić kosztów utwardzenia terenu lub wykonywania dodatkowych podjazdów.
  • niezależność – pompa ciepła to swoboda użytkowania – nie musisz martwić się o rosnące koszty gazu czy oleju opałowego oraz o ich dostępność. Nie musisz umawiać się dostawcami, uzgadniać terminów, organizować transportu.
  • ekologia - ogrzewanie pomieszczeń za pomocą gazu, oleju lub elektryczności przyczynia się do wzrostu emisji CO2 w atmosferze. Biorąc pod uwagę starania Unii Europejskiej, aby do 2020 roku zmniejszyć emisję o 20%, podstawowym celem tych działań będzie ograniczenie strat energii wykorzystywanej do ogrzewania powierzchni domowych oraz pozyskiwania ciepłej wody. Pompa ciepła jest ekologicznym rozwiązaniem, które już wkrótce stanie się standardem.
  • elastyczność – możesz wybrać taki model pompy ciepła, który zapewni ogrzewanie oraz chłodzenie; pompa ciepła powietrze-woda może współpracować z ogrzewaniem podłogowym, grzejnikowym lub z dotychczasowym źródłem ogrzewania np. piecem gazowym. Dodatkowa zaleta: pompa ciepła może obsługiwać dwie strefy – możesz ustawić różne zakresy temperatur dla obu stref i tym samym zoptymalizować pracę pompy i obniżyć koszty.